PORADY

PRZED PIERWSZĄ WIZYTĄ – czyli jak przygotować pieska do wizyt u
psiego fryzjera

Najlepszy psi klient to zmęczony psi klient!

Dlatego warto przed wizytą pozwolić pieskowi się wybiegać (nie ważne, jeśli się pobrudzi i tak go wykąpiemy!)

Nie należy pieska karmić tuż przed zabiegiem, ale trzeba zapewnić mu możliwość zaspokojenia potrzeb fizjologicznych

Poniżej kilka ćwiczeń, które pomogą przygotować psa do wizyt u psiego fryzjera tak, aby były one dla niego jak najmniej stresujące.

Ćwiczenia z psem należy rozpocząć jak najwcześniej i ważne, aby przeprowadzać je systematycznie

Ćwiczenia powinny być dla psa komfortowe i przyjemne. Podstawą jest wypracowanie zaufania w stosunku do człowieka i przyzwyczajenie pieska do dotyku i manipulowania jego ciałem. Najlepiej pracować już ze szczeniakiem, który zwykle dość łatwo akceptuje podnoszenie, przewracanie i dotykanie różnych części ciała.

Nie przeprowadzaj ćwiczeń, gdy pies jest rozbawiony, podekscytowany, wykorzystaj chwile uspokojenia i odpoczynku. Ruchy człowieka powinny być spokojne i opanowane, można mówić do psa łagodnym głosem.

Pamiętaj, że podstawą nauki jest pozytywna motywacja Jeśli w którymś momencie pies wykazuje niepokój lub zdenerwowanie, przerwij ćwiczenia. Możesz też skrócić sesje i rozłożyć ćwiczenia na mniejsze etapy. Nagradzaj spokojne zachowanie smakołykami, miłym słowem, pieszczotą. Nie wolno na siłę przytrzymywać wyrywającego się psa, gdyż to wzmaga jego lęk i niechęć do ćwiczeń. Nigdy nie wolno karać psa za niepożądane zachowanie!

1. UNIERUCHOMIENIE
Przytrzymaj psa, aby przez chwilę stał nieruchomo, nie mógł odejść ani zmienić pozycji.

2. WYSTAWIANIE NA STÓŁ
Postaw psa na stole, pogłaszcz i zdejmij ze stołu. Nie pozwól aby pies sam zeskoczył.
Wstaw psa do wanny, pogłaszcz (w kolejnym etapie wprowadź wodę) i wyjmij. Nie pozwól, aby sam próbował się wydostać.

3. PRZYZWYCZAJANIE DO SUSZARKI, GRZEBIENIA I SZCZOTKI
Przyzwyczaj psa do suszarki. Słaby strumień powietrza skieruj na tył psa, powoli przesuwając go w kierunku głowy. Powietrze nie może być gorące. Z czasem zwiększ moc podmuchu. Systematycznie przyzwyczajaj psa do czesania szczotką i grzebieniem. Wybieraj czas, gdy pies jest spokojny i nagradzaj spokojne zachowanie.

4. ŁAPY
Podnoś, przytrzymuj i masuj każdą łapę, delikatnie dotykaj opuszków i skóry pomiędzy palcami.

5.USZY
Masuj psie uszka a w razie potrzeby wacikiem (nasączonym płynem do czyszczenia uszu) usuń nagromadzony bród.

6.OCZY
Przytrzymując delikatnie głowę psa odchyl dolną i górną powiekę, ewentualnie przemyj okolice oczu preparatem do pielęgnacji oczu.

7. ZĘBY
Delikatnie otwórz pysk psa i dotykaj, zębów, dziąseł, języka uważając by jednocześnie nie zasłaniać psu oczu. Naucz psa odchylania głowy i dotykania żuchwy.

8. BRZUCH
Podczas gdy pies leży na boku lub na grzebiecie, masuj brzuch i klatkę piersiową.

9. DOTYK OBCEJ OSOBY
Wykorzystuj nadarzające się okazje, aby osoby nie znane psu głaskały go i dotykały. Jeśli pies jest przy tym zupełnie rozluźniony, przeprowadzaj z obcymi wszystkie powyższe ćwiczenia.

Często zadawane pytania

Czy kąpać psa przed wizytą?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Jeśli Państwa piesek ma skołtuniony włos, to trzeba go koniecznie dokładnie wyczesać zanim wyschnie a to często w warunkach domowych nie jest łatwe. Wolimy sami przygotować włos do zabiegu strzyżenia, stosując odpowiednie kosmetyki i bardzo dokładnie umyć i wysuszyć czworonoga a mamy do tego znacznie dogodniejsze warunki i sprzęt niż Państwo w domu. Nawet jeśli piesek pobrudził się podczas spaceru krótko przed wizytą to proszę się tym nie przejmować, najważniejsze aby był wyspacerowany !
Jeśli zdecydujecie się Państwo na zabieg trymowania, to nie należy pieska kąpać przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem.

Jak często kąpać psa?

To zależy jakiej rasy pieska mamy. Pieski z włosem typu york, maltańczyk lub she-tzu kąpiemy często, chociażby raz na 2 -3 tygodnie. Psy szorstkowłose znacznie rzadziej, szczególnie te poddawane zabiegowi trymowania.W wielu przypadkach wystarczy porządnie pieska wyczesać, usunąć martwy włos a kąpać go raz na 3 -4 miesiące gdyż częstsze kąpiele mogą się negatywnie odbić na stanie jego sierści i skóry.

Jak często przyprowadzać psa na wizytę?

To zależy od tego jaką fryzurkę nosi piesek, czy pielęgnujemy go sami w domu (czeszemy, kąpiemy) i jaki nasz pupil ma włos, sierść oraz jak szybko ona odrasta. Jest to zatem sprawa indywidualna, ale zalecany maksymalny odstęp między wizytami to 3 miesiące. Oczywiście psy np. ras krótkowłosych mogą przychodzić rzadziej, wtedy kiedyzajdzie takka potrzeba.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta ?

Im wcześniej zapoznamy pieska z miejscem i z nami tym lepiej. Panuje opinia, że dopiero po okresie kwarantanny można z pieskiem pójść do fryzjera, ale pamiętajmy, że chodząc do weterynarza znacznie bardziej narażamy pupila na niebezpieczeństwo, gdyż tam styka się z chorymi pieskami a u nas takich raczej nie ma. Decyzja oczywiście należy do opiekuna, równie dobrze może przyzwyczajać szczeniaczka do zabiegów w domu (więcej na ten temat w „poradach”). My ze swojej strony chętnie przyjmiemy pieska na tzw. wizytę zapoznawczą, podetniemy zbędne włoski, skrócimy pazurki, wyczyścimy uszka, pogłaszczemy, udzielimy wskazówek co do pielęgnacji. Bardzo źle kiedy maluszek trafia do nas już bardzo skołtuniony, wtedy proponujemy często znaczne skrócenie włosków aby nie męczyć pieska długim i mało przyjemnym rozkołtunianiem.

Jak długo trwa wizyta?

Tak długo jak jest to potrzebne, ale na tyle krótko aby nadmiernie nie męczyć pieska. Staramy się pracować bez nadmiernego pośpiechu, ale też tak, aby nie powodować opóźnień i aby kolejni psi klienci nie musieli zbyt długo czekać, co mogło by powodować niepotrzebny stres. W przypadku piesków małych staramy nie przekraczać 2 godzin, większe pieski pozostają z nami przez 2,5 – 3 godziny. Duży wpływ na czas trwania zabiegu mają stan szaty pieska oraz jego zachowanie i poziom współpracy.